sreda, 31. december 2014

MEDENJAKI


Moj navdih za zaključek letošnjega leta so bili medenjaki, drobno pecivo z dodatkom medu in dišav. Pripravljali smo jih skupaj z družino za različne priložnosti, vendar z enim namenom, ker radi ustvarjamo in razveseljujemo ljudi okrog sebe. V naši hiši je dišalo po cimetu in ingverju cel december.




Medenjaki so nastajali izpod mojih rok, mojih dveh otrok in njunih prijateljev. Pripravili smo jih kot drobno pecivo za različne namene; za miklavžev sejem v šoli, za moževo poslovno darilo, za na smrekico, za darila prijateljem s pripeto dobro mislijo ali brez, ter različnih oblik; kot okraski za na smrekico, drobno pecivo za na mizo, posebno oblikovan medenjak za prijatelje … Spodaj si lahko  preberete recept.



Tradicija medenjakov v Škofji Loki, od koder prihajam, je že zelo stara in še vedno ohranjena. Peka medenega peciva imenovanega mali kruhek sega v začetek 18. stoletja. Najprej so ga izdelovale loške nune, ki so kasneje znanje prenesle med ostale prebivalce, ki so se pri njih učili kuhanja. Škofjeloški mali kruhek so pripravljale gospodinje tako, da so testo, pripravljeno iz ržene ali bele moke, medu, popra, cimeta, nageljnovih žbic in pepelike, vtisnile v poseben model za mali kruhek. Pripravljale so ga ob cerkvenih praznikih, godovih, semenjih …



Jaz si danes težko predstavljam božično-novoletne praznike brez te sladice in razumem zakaj so se ohranili do danes.

Za zaključek leta vsem vam želim obilo srečo, ki se skriva v tem kar najraje delate. Usmerite vso svojo energijo v to delo in ugotovili boste, kako vas razveseljuje. Veselje, ki nam ga je prinesel vložen trud z medenjaki je bil tisočkrat poplačan. Želim pa vam tudi zdravo in uspešno leto, polno veselja in dobrih dogodkov!

☺Maja

..................................................

MEDENJAKI
Obvezni pripomočki: pečica, modelčki za piškote, mešalnik, valjar.

Sestavine za medenjake:
500 g moke
kavna žlička sode bikarbone
kavna žlička cimeta
kavna žlička mletega ingverja
150 g mletega sladkorja
150 g segretega in nato ohlajenega medu
150 g masla
2 – 3 jajca

Sladkorna masa za dekoracijo piškotov:
150 g sladkorja
limonin sok
voda

1. KORAK
V skledo vsujemo moko, v katero vmešamo sodo bikarbono, cimet in ingver. 

2. KORAK
V mešanico naribamo maslo ter dodamo sladkor, med in jajca. Vse skupaj z mešalnikom stepemo v testo.

3. KORAK
Pustimo, da testo počiva v hladilniku vsaj eno uro. Jaz ga pustim kar čez noč.

4. KORAK
Testo zvaljamo in z modelčki izoblikujemo piškote različnih oblik.

5. KORAK
Piškote pečemo na 180 °C, 9 minut.

6. KORAK
Ohaljene piškote okrasimo s sladkorno maso.

................................................

Srečno!

nedelja, 30. november 2014

Decembrske misli


Pred vrati je mesec december, ki je nabit s prazničnim vzdušjem, ljubeznijo, hvaležnostjo in druženjem. Ta čas je meni zelo pri srcu, ker v nas prebudi lastnosti dobrega človeka, na katere, zaradi hitrega tempa življenja, radi pozabimo. Moji družini ta čas prinaša veliko pestrega dogajanja, zato so predpriprave nanj že v polnem teku. Vsako leto se potrudimo, da naredimo nekaj osebnega in ustvarjalnega drug za drugega, darilo za katerega si vzamemo čas. 



Danes vam bom predstavila moje darilo otrokoma, to je adventni koledar. Zdi se mi, da je to za otroka čudovit način kako pričakati božič. Ko sem zbirala ideje za adventni koledar sem želela v koledar integrirati tudi nekaj vzgojnega, in ne samo motive adventa. V času odraščanja se pogosto pri otroku pojavijo negativni občutki in nemoč, za katere veš, da jim jih kot starš ne moraš izbrisati, lahko pa jih omiliš. Kar me je pripeljalo do ideje, da  koledar dopolnim s pozitivnimi mislimi in vanj vnesem nekaj za dvig njune samopodobe. Misli, ki naj bi jima zbudile pozitivna čustva ter ustvarile dobre pogoje za lep dan. Ideja o koledarju je bila naslednja; za vsak dan naredim papirnato piramido, opremljeno s številko dneva v mesecu, v njej pa se skrivata misel dneva in čokolada. Vsaka piramida, pomeni  en dan bliže božiču. Za oblikovanje papirnatih piramid sem prosila na pomoč prijatelja in nastal je adventni koledar, kot ga lahko vidite na sliki. Spodaj pa si lahko preberete misli, ki sem jih letos namenila mojima otrokoma.

Zadovoljstvo, ki ga občutim zjutraj, ko slišim, kako otroka hitita odpirati adventno piramido, je neprecenljive vrednosti. Čutim, kako močan vpliv ima ena preprosta misel na njuna življenja. Skrita misel in sladka čokolada v adventni piramidi je dobra ideja, zaradi katere je v naši hiši »dober dogodek» cel december.


Vsaka gesta dobrote, pa naj se zgodi samo decembra, je kot kamenček v mozaiku naše svetle prihodnosti. Ali si lahko predstavljate, kako bi bilo, če bi bil človek dobrosrčen vse leto? Jaz si lahko, ne vem pa ali je to izvedljivo. Zato ne pozabimo drug na drugega vse leto in naš mozaik bo sijal v neskončnost.☺ Maja

…………………………………………………


Misli


Jaz sem hvaležen/na za ta čudovit dan.
Jaz si zaslužim lepo življenje.
Jaz imam rad/a svoje starše, stare starše, sorodnike …
Danes bom oprostil/a vsem.
Hvala za Svetega Miklavža, naj obišče vse otroke na svetu.
Hvala za igrače in veselje, ki mi ga dajejo.
Jaz sem dober/a v vsem kar delam.
Jaz rad/a pomagam drugim.
Jaz sem zelo ponosen/na na moje igranje na klavirju.
Jaz lahko naredim vse, kar si zaželim.
Hvala za Milly in Molly, moje ribice in vse živali.
Jaz sem zaupanja vreden/na.
Jaz čutim srečo.
Jaz sem osredotočen/a na lepe stvari okrog sebe.
Jaz bom danes pozorno poslušal/a kaj mi drugi govorijo in se učil/a.
Jaz imam veliko prijateljev, ki me imajo radi.
Hvala za hišo v kateri živimo, prijatelje, sosede …
Jaz uživam, ko smučam, se sankam, drsam … in hvala za vse to.
Jaz sem popoln/a tak/a kot sem.
Jaz sem hvaležen/a za vse, kar se mi dogaja v življenju.
Jaz imam rad/a svoje življenje in način kako se zabavam.
Jaz sem poln/a novih ustvarjalnih idej.
Jaz se počutim srečen/na.
Hvala za sestrico/bratca. Rad/a jo imam/ga imam.
Hvala za božička in za ta čudovit čas.



…………………………………………………

sreda, 12. november 2014


Semenj na Fari in "Kifeljčki, da jim ni para"


Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka, je letos prvič organiziralo Semenj na Fari, kjer sem tudi jaz z družino sodelovala na stojnici z domačimi dobrotami. Spekli smo 117 kifeljčkov, zbran izkupiček pa je šel v dobrodelen namen za Karitas Stara Loka. 



Otroka sta bili navdušena nad idejo, da bosta tudi ona dva sodelovala pri izvedbi. Z veseljem in zavzeto sta prijela za delo. Dogodek je bil lepa izkušnja za vse nas. Bili smo super tim, in si naredili čudovit in nepozaben dan, "kifeljčki, da jim ni para", pa so nam ga vsem posladkali.

Povezava do fotografij iz dogodka SEMENJ NA FARI

Povezava do recepta KIFELJČKI, DA JIM NI PARA

Semenj je uspel, čestitke organizatorjem! Za nami je še en ""dober dogodek". ☺Maja





ponedeljek, 6. oktober 2014


Ena velika doza sladke ljubezni

Tako kot vsako leto je tudi letos prišel na vrsto moj rojstni dan. Rekla sem si: »Ena velika doza sladke ljubezni bi mi prišla prav«, in si zaželela skutino torto v obliki srca.



Moja družina obožuje mojo skutino torto. Tudi drugi ne ostanejo hladni, ko jo poskusijo. Nekajkrat se mi je zgodilo, ko sem jo postregla  gostom, so jo najprej nezaupljivo poskusili, in nato presenečeno ugotovili kako okusna je. »Še en kos, prosim« je sledilo. Ljudje se prikrajšajo za užitke skutine torte, ker raje sežejo po čokoladni torti. Torti pa da posebno noto tudi »oblika srca.« Zato ne čakajte predolgo in se je lotite. Spodaj si lahko preberete recept.

Živimo in ljubimo lahko tudi skozi sladko skušnjavo. Srečno.

Maja

 ……………………................

Obvezni pripomočki: pečica, posoda za stepanje, stepalnik, model za torto v obliki srca, nož za rezanje torte, pladenj za torto, lopatica za dekoriranje torte, vrečka in nastavek za dekoriranje torte, peki papir.


Sestavine za biskvit:
150 g bele moke
60 g kristalnega sladkorja
1dl olja ali raztopljenega masla
1 vrečka vaniljevega sladkorja
6 jajc
1 kavna  žlička limoninega soka

Skutin nadev:
500 g skute
0,4 l sladke smetane
200 g sladkorja v prahu
1 žlica soka limone

Malinov nadev:
100 g malinove marmelade

1.    KORAK
Najprej ločimo beljake od rumenjakov. Beljake trdo stepemo skupaj s kristalnim sladkorjem in vaniljevim sladkorjem. Nato stepemo rumenjake in dodamo olje ali raztopljeno maslo. Stepene rumenjake in beljakov sneg zmešamo skupaj ter počasi dodajamo moko, da dobimo gladko zmes.



2.    KORAK
Zmes vlijemo v model za torto in pečemo na 180 °C, 40 minut. 



3.    KORAK
Pripravimo skutin nadev. Sladko smetano stepemo skupaj s sladkorjem. Nato dodamo sok limone. Na koncu primešamo še skuto.

4.    KORAK
Ohlajen tortin biskvit razrežemo na tri dele. Na prvi del razmažemo malinovo marmelado nato pa še skutin nadev. Nanj položimo drugi del biskvita na katerega razmažemo samo skutin nadev. Nato položimo še tretji del biskvita, nanj zopet razmažemo malinovo marmelado nato pa še skutin nadev. Za končno oblikovanje torte  obarvamo z malinovo marmelado preostanek skutinega nadeva in jo dekoriramo.



 ……………………................


Dober tek!

nedelja, 24. avgust 2014

Jadranje in pehtranova potica

Že od nekdaj sem uživala na morju, ko pa me je moj mož povabil na barko, sem se takoj zaljubila v jadranje. Od takrat naprej vsako leto preživim letne počitnice na barki. Najprej sva z možem jadrala sama ali s prijatelji, danes pa skupaj z otroci. Uživamo, ko jadramo, saj združuje vse kar nam predstavljajo idealne počitnice: aktivnost, stik z naravo in kanček adrenalina. Letos se je naši posadki pridružil še nečak Luka.

SVOBODA

Ker so bile to za Luka prve daljše počitnice na barki, sta otroka hitela razlagati bratrancu na poti proti morju, kaj vse bo videl in doživel, on pa ju je z zanimanjem poslušal. Tako veseli in zgovorni so bili, da jih je bilo veselje poslušati. Potem pa sem jih še jaz razveselila z novico, da sem spekla pehtranovo potico za na pot. Otroci in moj mož obožujejo mojo potico. Spodaj si lahko preberete recept.  

PEHTRANOVA POTICA

V Pomer-ju, kjer ima naša barka privez, smo najprej vse preložili iz avta v barko ter pripravili posteljnino. Preverili smo vremensko napoved za srednji Jadran in ugotovili, da ni bila najbolj primerna za jadranje z otroci. Pot nas naj bi nesla proti creško-lošinjskem arhipelagu (Lošinj, Unije, Susak, Ilovik, Vele in Male Srakane, Cres). Seveda je bilo vse odvisno od vremena zato smo se odločili, da ostanemo v marini. Med tem, ko smo čakali na stabilno vreme smo se kopali, lovili ribe in obiskali Akvarij v Puli. Po treh dneh se je vreme končno ustalilo.

PULA AKVARIJ - CENTER ZA OKREVANJE MORSKIH ŽELV


VSAK SI NAJDE SVOJ KOTIČEK

Prižgali smo motor na barki, vrgli zadnjo privezno vrv v morje in zapluli novim dogodivščinam naproti. Veter nas je ponesel čez Kvarner proti otoku Unije, v zaliv Maračol na zahodni strani otoka, kjer smo barko privezali na bojo. Za nami je bilo šest ur jadranja, zato smo se najprej vsi vrgli v kristalno čisto morje. Kakšna osvežitev! Predali smo se lenarjenju in kopanju.

Unije so drugi največji otok otočja okoli Lošinja. Na otoku ni avtomobilov, imajo pa manjše letališče. Znan je po rodovitni zemlji, saj so včasih imeli velike nasade oliv. Še danes imajo štiri avtohtone vrste oliv: Starovjerka, Slatka(Unijska), Slimnjača in Istijanka. Olivno olje je zelo cenjeno in iskano zato danes povečujejo in obnavljajo proizvodnjo. Včasih je živelo na otoku 783 prebivalcev, danes pa samo še 88.


ZAPUŠČAMO UNIJE

Naslednji dan smo kurz na barki naravnali proti zalivu Krivica na otoku Lošinj, kjer smo ostali naslednje tri dni. Turkizno modra barva vode, tišina in zeleni borovci nas vedno prevzamejo in skoraj ni bilo jadranja, da se ne bi ustavili v tem zalivu. Ni zaman rečeno, da je to najlepši zaliv na otoku. Pa še za sidranje je zelo varen.

KO ZMANJKA MOČI RAK KRAK PRISKOČI NA POMOČ

Iz Krivic smo se en dan opravili peš na drugo stran otoka v Veli Lošinj. Pešpot je urejena, kljub temu smo se prebijali skozi nešteto pajkovih mrež, srečali ogromno hroščev, katere je moja hči vztrajno umikala iz poti, da jih slučajno ne bi kdo pohodil. Vzpon ni bil zanemarljiv in povrhu še dvojen, saj smo se vračali po isti poti. Bravo otroci! Letos nam je vreme pomagalo, saj je bila temperatura primerna za hojo.

NAŠA ENTOMOLOGINJA

Zapustili smo zaliv in zapluli z barko na drugo stran otoka Lošinj v zaliv Baldarka, kjer smo se začasno sidrali. Ogledali smo si mesto Mali Lošinj, se založili  s hrano in kupili spominke.

Danes je Lošinj zanimiva turistična destinacija, predvsem zaradi blage klime, vegetacije in pomorstva. Zanimivost otoka je, da sta se do danes ohranila imena dveh največjih mest na otoku, kljub temu, da je danes Mali Lošinj prerasel Veli Lošinj, kar marsikoga zmede. Na otoku najdemo številna zdravilišča in hotelske komplekse, ki vabijo turiste s čistim morjem, prekrasnimi razgledi, prijetno klimo in morsko hrano. 

ZALIV BALDARKA

Po osvežitvi v morju, smo zaliv hitro zapustili, saj smo se želeli skriti v bližnjo marino Nerezine pred napovedanim dežjem. Nerezine ležijo ob vznožju hriba Osoršćica 588 m nad morjem, na vzhodni strani otoka Lošinj. 

NEREZINE

Kot je bilo napovedano, je bilo naslednje tri dni vreme zares muhasto, veliko je deževalo, zato smo imeli dovolj časa za razne družabne igre, barvali smo kamenje in risali. Če pa je slučajno skozi oblake pokukalo sonce, smo hiteli na plažo ali pa raziskovati naselje.



BARVANJE

In napočil je dan, da se vrnemo. Skozi Osor, ki je na jugovzhodnem delu otoka Cres in je povezan z otokom Lošinj s premikajočim se mostom, nas je pot vodila nazaj čez Kvarner proti naši končni destinaciji - marini Pomer. 

OSOR


Tukaj si lahko pogledate zemljevid naše poti, ki ga je narisal Luka. 






Organiziranje počitnic z otroci na barki zahteva kar nekaj načrtovanja, potrpljenja in dobre volje, vendar sva z možem mnenja, da se vložen trud vedno povrne. Na koncu našega skupnega jadranja smo se vsi strinjali, da so bile počitnice čudovite in da smo bili uglašen tim. Veliko novega smo skupaj doživeli in videli, zato sem prepričana, da bo naša poletna dogodivščina še dolgo ostala v naših srcih. In zopet se zavem, kako pomembne so malenkosti v življenju. ☺
………………………………………………

PEHTRANOVA POTICA
Obvezni pripomočki: pečica, model za potico, mešalnik, valjar, plastična lopatica za testo

Sestavine za pehtranovo potico:
650 g moke
kavna žlička soli
50 g sladkorja
1 vanilijev sladkor
limonina lupina
2 žlički ruma
20 g kvasa
60 g masla
cca 3 dcl toplega mleka
2 rumenjaka

Sestavine za nadev:
1 jajc
2 beljaka
150 g sladkorja
150 g masla
150 g pehtrana


1. KORAK

V skledo vsujemo moko, v katero vmešamo sol. 

Kvas z malo sladkorja in moke raztopimo v 1 dcl mleka.

Stopimo maslo.

Rumenjaka v posebni posodi spenimo, dodamo limonino lupino, rum, sladkor, vanilijev sladkor ter na koncu še preostanek mleka. 

Mešanico z rumenjaki vlijemo v sredino moke in z mešalnikom počasi mešamo. Počasi dodajamo še vzhajani kvas in stopljeno maslo. Testo mešamo z mešalnikom dokler ne začne odstopati oziroma se ločiti od sklede.  Pustimo vzhajati približno eno uro. 




2. KORAK

Za nadev z mešalnikom stepemo skupaj dva beljaka, eno celo jajc in sladkor. Posebej v skledi stepemo še maslo. V stepeno maslo vmešamo stepena beljaka, jajce in sladkor, da dobimo zmes. 

Na drobno nasekljamo pehtran.



3. KORAK

Vzhajano testo zvrnemo na pomokano površino, kjer ga z valjarjem enakomerno razvaljamo. Razvaljano testo namažemo z zmesjo za nadev in potresemo z nasekljanem pehtranom. Testo zavijemo in damo v namazan model za potico. Potico večkrat prebodemo z vilico in pustimo, da vzhaja eno uro.



4. KORAK

Vzhajano potico namažemo z mlekom ter jo pečemo v predhodno segreti pečici  na 180°C 40 minut.


Srečno!

 ………………………………………………

ponedeljek, 7. julij 2014

Družinski vikend


Ta vikend je bil poseben za našo družino, saj sta se nam za konec vikenda pridružila družina moje sestre in brat. Zbrali smo se na že tradicionalnem kampiranju ob obali Istre. Obetala se nam je čudovita priložnost za še en dober dogodek. 


Zadnje dni pred odhodom so bile predpriprave na kampiranje v polnem teku. Dogovorili in uskladili smo se, kaj bo kdo vzel s seboj, kdaj odrinemo ... Odločili smo se, da gremo z dvema avtomobiloma, kar pomeni, da smo se morali zelo potruditi, da smo vso opremo spravili vanju. Jutro pred odhodom smo pakirali v avto. Po navadi to naredimo že večer pred odhodom, vendar nam jo je letos zagodel dež, zato smo vse skupaj prestavili na naslednje jutro. Tudi zjutraj je deževalo, a nam je vseeno uspelo. Prtljažnik smo imeli zvrhano poln z opremo za kampiranje in pripravljeni smo bili za odhod. Brat se je odpravil naprej, mi smo še pripeli otroke v avtosedež in … Gremo! Opla, ne še! Motor ne vžge. Kličem brata, in že sem razmišljala, kako bomo vse prestavili v drug sposojen avto, ko mož reče:  »Samo akumulator se je spraznil«. Avto nam uspe vžgati s kabli in veseli se odpravimo proti morju. No, ni dolgo trajalo, ko je bilo veselja konec, kajti v Kopru je deževalo kot iz škafa. Imela sem občutek, da plujemo in ne vozimo. Zamižim in si zaželim, da zagledam sonce, ko odprem oči. In res, ko pridemo iz Kopra, se pokaže sonce. Držim fige in upam, da se nam sonce ne skrije za oblake. Do kampa Lanterna je vreme zdržalo, ko pa smo začeli postavljati šotore, nas je dež še enkrat obiskal. Otroke smo spravili pod streho in hiteli postavljati šotore. Vendar se otroci niso kar tako pustili odgnati. Želeli so postaviti sami svoj štor, čeprav je deževalo. Zato smo jim obljubili, da bodo  kline na svojem šotoru lahko sami zabili, ko bo prenehalo deževati. So se pa zelo zabavali, ko so nas gledali, kako vsi premočeni postavljamo šotore. No, kljub dežju smo bili dovolj hitri, da so šotori znotraj ostali suhi.

Ela, 9 let

Navkljub vsem tem nevšečnostim z vremenom in avtom na začetku še pomislili nismo, da bi se odpovedali tej naši dogodivščini, kajti vemo, da za vsakim dežjem posije sonce. Primerno vremenskim razmeram so bile tudi temperature letos nekoliko nižje, kot je to običajno za ta letni čas, zato smo se odločili, da bo naša glavna aktivnost tenis. Šotore smo imeli namreč postavljene v neposredni bližini tenis igrišč. Starši smo po dvajsetih letih zopet prijeli za lopar in bilo je super. Tudi otroci so nadvse uživali v igri. Ko smo se vrnili domov smo jih morali vpisali v tečaj tenisa, z možem pa sva si rezervirala termin za igro. Le kaj smo delali, da smo rabili dvajset let za ponovno igro tenisa?

Vid, 7 let

Zgodil se je čudovit dober dogodek, ki je bil zanimiv, pester in poln lepih trenutkov. Nepozabni trenutki nas bodo spremljali in še bolj povezovali. Zavedamo se, kako srečni smo, da smo kljub stalnim spremembam v naših življenjih uspeli ohraniti dobre družinske odnose ter kako pomembno je, da le-te prenesemo na mlajšo generacijo.

Da boste tudi vi doživeli dober dogodek, organizirajte skupno srečanje s svojimi najbližjimi. Gradite na družinskih odnosih, saj vas družina najbolje pozna, razume in vam omogoča ravnovesje in uspeh v življenju. Presenetite jih z dogodkom. Lahko organizirate skupen dogodek tako, kot to naredimo mi. In nikar ne pozabite vsako leto dogodka obnoviti.

Maja

sreda, 18. junij 2014

Kar dve zabavi v enem vikendu

Ta vikend je bil čudovit za našo družino, saj smo imeli kar dve uspešni rojstnodnevni zabavi. Praznovali smo najprej Vidov sedmi in naslednji dan Elin deseti rojstni dan.

Uživamo kadar skupaj načrtujemo, ustvarjamo in se družimo, saj smo takrat še bolj povezani. Hkrati pa z možem doseževa, da se otroka lahko skozi ustvarjalnost izrazita ter spoznata meje do kje lahko sežejo njune sanje.

Predpriprave na zabavo smo letos začeli že zgodaj, saj sta si otroka že zelo dolgo želela domačo žival in upala, da jo bosta dobila za rojstni dan. Ker sta bila tako odločna sva jima z možem rekla, da jo mogoče dobita, če bo njuna soba cel mesec pospravljena brez opozorila. 



En teden pred začetkom zabave smo začeli s predpripravami. Otroka sta izdelala vabili in napisala seznam povabljenih. Ker smo omejeni s prostorom, je lahko vsak povabil do 10 prijateljev. Dogovorili smo se o programu, ki se bo izvajal na zabavi, in sicer, ustvarjanje s kamenčki ter »špricanje« z vodnimi »pištolami«. Kamenčke smo nabrali za Soro. Vid in Ela sta jih naslednji dan pobarvala. Pobarvane smo potem uporabili pri ustvarjanju ptičkov, kjer smo na kamenje nalepili oči, peresa in jih zlepili v različne figurice.



Tudi torto smo začeli pripravljati dva dni pred zabavo. Zaželela sta si jo v obliki konja, zato sem načrt poiskala  na internetu. Čokoladna za fanta, skutina za deklico. Recept si lahko preberete spodaj. Torto smo pripravili skupaj.


Ko so prišli prvi povabljeni se je vznemirjenje pred začetkom zabave nekoliko umirilo, saj sta jim ponosno hitela razkazovala rojstnodnevno darilo - morsko prašičko »Milly«, svoje igrače in torto. Uživala sta ob odpiranju in ogledovanju prejetih daril. Skupaj so ustvarjali se igrali in  slišati je bilo polno smeha, veselja in zadovoljstva. Ob odhodu se je videlo, da je zabava pustila pozitivne reakcije saj so otroci zadovoljni odhajali. V znak pozornosti, pa je vsak vzel s seboj ptička, ki ga je ustvaril iz kamenja.


Zabavi sta vsebovali vse elemente dobrega dogodka in sta rezultat vloženega truda, dobre ideje in skupnega dela. Zagnanost in predanost projektu, ki sta ju izkazala otroka v času predpriprav, nama je z možem vlilo dodatne energije in moči, da smo boljše naredili še boljše. Na tej skupni poti širimo svoja znanja in se učimo spretnosti funkcioniranja kot družina.

Dva dobra dogodka v dveh dneh ne bi uspela, če ne bi bili uglašena družina. Zato poslušajte svoje najbližje kaj vam govorijo, saj boste le tako izvedeli kaj si zares želijo in uspelo bo tudi vam.

Maja

 ...............................................

Obvezni pripomočki: pečica, posoda za stepanje, stepalnik, model za torto, pladenj za torto, papirnata skica torte, lopatica za dekoriranje torte,  peki papir.

Spečemo dve torti za enega konjička.



Sestavine za  eno torto:
175 g bele moke
150 g kristalnega sladkorja
70 g raztopljenega masla
1 vrečka vaniljevega sladkorja
6 jajc
1 mala žlica soli

Nadev skutin:
500 g skute
0,5 l sladke smetane
100 g malin
sladkor
sok limone
1 čokoladni bonbon

Nadev čokoladni:
250 g jedilne čokolade
0,5 l sladke smetane
2 veliki žlici kakava
1 čokoladni bonbon

1.    KORAK
Najprej ločimo beljake od rumenjakov. Beljake trdo stepemo skupaj s kristalnim sladkorjem in vaniljevim sladkorjem. Nato stepemo rumenjake in dodamo raztopljeno maslo. Stepene rumenjake in beljakov sneg zmešamo skupaj ter počasi dodajamo moko, da dobimo zmes.

2.    KORAK
Zmes vlijemo v model za torto in damo v pečico na 180 °C, 20 minut. 

4.    KORAK
 Pripravimo nadev,  čokoladen ali skutin.

5.    KORAK
 Izrežemo želeno obliko na tortnem testu, pomagamo si s skico. Izrezane dele sestavimo v konja.

6.    KORAK
 Zmes razmažemo po torti in jo okrasimo. 

 ...............................................