sobota, 31. maj 2014

Češnjeva fuzija

Sezona češenj je in njihov čudovit okus in zdravilen učinek nas vabita na vsakem koraku. So znanilke poletja in celo dva pregovora o njih poznam, ki pravita »Sveti Vid je češenj sit«, kar pomeni, da v tem času dozorijo in »Z njim ni dobro češenj zobat«, kar pomeni, da z njim ni dobro imeti opravka.


Češnje so včasih simbolizirale ljubezen, vendar danes le malokdo med nami to ve. Nekje sem prebrala, da je včasih veljalo, če je zaljubljenec postregel izbranki s češnjevim čajem je v njej prebudil ljubezen. Ko so češnje zrele osrečijo marsikaterega od nas, zato si zaslužijo posebno pozornost. Strinjam se s tistimi, ki menijo, da imajo češnje magično moč in prikličejo spomine, ki prevevajo ljubezen, nostalgijo, domotožje… Različni občutki se lahko prebudijo takrat. Nekateri bi dali vse, da bi lahko še enkrat okusili češnjev zavitek, kot ga je pripravljala njihova mama, drugi pravijo, da ni boljšega kot splezati na češnjo in jih jesti kar iz drevesa, tretji pa se zadovoljijo že samo, če se kupljenih do sitega najedo.

Na drugem koncu sveta, na Japonskem, cvetovi češenj predstavljajo simbol za minljivost lepote in imajo z njimi prav posebno vez in globok odnos. Cvet češnje upodabljajo na kimonu, papirju, posodah … Pod cvetočimi drevesi češenj se zbirajo, tam posedajo, pijejo, jejo in se družijo.  

Na našem vrtu smo imeli češnjo, žal smo jo morali zaradi bolezni požagati, zato se bomo morali letos zadovoljiti s kupljenimi. Na moji poti od doma do službe je pestra ponudba domačih češenj, zato sem se odločila, da jih kupim kar tam.

Doma sva si z Elo privoščili oddih ter se posladkali s češnjami. Vmes sva se pogovarjali, smejali in skupaj zapeli staro ljudsko pesem:

»Rdeče češnje rada jem, črne pa še rajši,
v šolo tudi rada grem, vsako leto rajši.
Tu nam prostor dajte za naše mlade dame,
da bo sijalo sončece na naše mlado srčece.
Ti si lepa, ti si lepa, ti si pa najlepša.«


Sladkanje s češnjami in petje čudovite ljudske pesmi o češnjah mi je prebudilo spomine, ko sem tudi jaz obiskovala folkloro. Na ta čas me vežejo lepi spomini. Vesela in hvaležna sem, da moja otroka uživata, ko obiskujeta folkloro in s tem obujata stare ljudske igre in pesmi. Hvaležna pa sem tudi šoli in učiteljem za prizadevnost in spodbudo, da se stari običaji prenašajo na mlajšo generacijo.

Začutila sem magičnost trenutka in preblisnilo me je, da letos pripravim češnjevo sladico, da ji ni para. Imenuje se Češnjeva fuzija in je sladica iz češenj kuhanih v kraškem teranu, smetane, beljakovih penic in čokolade. Spodaj si lahko preberete recept. 





Češnjeva fuzija je sladica, ki vam bo posladkala dan. Navdušeni boste nad mešanico okusov. Mene je povsem očarala, zato vam priporočam, da jo pripravite sebi in svojim najbližjim, kajti »dober dogodek« se bo zgodil sam po sebi. Mogoče pa se prebudi ljubezen?☺


Maja
  ……………………………………………………

Obvezni pripomočki: pečica, kuhalnik, posoda za stepanje, posoda za češnje, posoda za kuhanje kompota, 6 globokih kozarcev, razkoščičevalec za češnje, stepalnik, lopatica za mešanje, vrečka za dekoriranje in nastavek, pladenj, peki papir.


Sestavine za kompot:
1 kg svežih češenj
70 g kristalnega sladkorja
1 dl terana ali vode
½ vrečke vanilijevega sladkorja

Sestavine za beljakove penice:
4 beljake
150 g sladkorja

Sestavine za kremo:
0,5 l sladke smetana
½ vrečke vanilijevega sladkorja

50 g čokolade

1. KORAK

Najprej operemo češnje. Nato jih razkoščičimo. Skuhamo češnjev kompot tako, da skupaj vsujemo v posodo za kuhanje češnje, sladkor, teran ali vodo in kuhamo 10 minut. Bodite pozorni, saj kompot rad kipi. Ko je kompot kuhan, ga damo na hladno v hladilnik.

2. KORAK

Beljake trdo stepemo skupaj s kristalnim sladkorjem (če obrnete posodo s peno, vam ne sme pasti ven oziroma se vam ne sme premakniti niti za milimeter). S peno napolnimo vrečko za dekoriranje in naredimo male penice. Sušimo 6 ur na 50°C. 

3. KORAK

Sladko smetano stepemo, vanjo stresemo vanilijev sladkor. Sladko smetano prenehamo stepati tik pred tem, ko postane povsem trda. Smetana mora biti še malo tekoča.

4. KORAK

Naribamo jedilno čokolado.

5. KORAK

V stepeno smetano vmešamo beljakove penice in nežno zmešamo.



6. KORAK

Pripravimo 6 visokih kozarcev, napolnimo jih z dvema velikima žlicama češnjevega kompota, smetano v katero smo vmešali beljakove penice. Na koncu okrasimo še s češnjo in naribano čokolado.



Dober tek!

……………………………………………………

sobota, 24. maj 2014

»Mami kuha najboljše« in jagodna rulada


Tokrat me je navdihnila risbica, ki mi jo je podarila moja hči Ela. »Mami kuha najboljše« je izvirna, kreativna in iz srca narisana naša družina. Ela uživa, ko sodeluje pri projektu »dober dogodek«, za kar sem ji hvaležna. Najbolj všeč ji je, ko je njena ideja sprejeta. 

Ela, 9 let

Zelo zanimivo mi je, ko pomislim, koliko daril sta mi poklonila otroka, pa me še nikoli nista prosila za denar, da bi jih kupila v trgovini. Njuna darila so preprosta in nastanejo spontano. Sedeta za mizo in začneta risati, gresta na vrt in nabereta rožice, pripravita moj najljubši napitek, me močno objameta … S svojo ustvarjalnostjo me vsakič posebej povsem raznežita. Pri otroku ni pomemben čas ali namen za darilo, temveč hvaležnost, ki jo začuti v trenutku ali pozornosti, ki jo želi od tebe.


V kateri točki življenja nam začne primanjkovati časa in postane edino darilo, ki nam pade na pamet neka malenkost, ki jo moraš kupiti v trgovini. Ko odrasteš? Želim si, da bi mi otroka vedno risala risbice, mi prinašala rože in  me močno objemala. Darilo, za katerega si vzameta čas in je plod njunega dela, je zame najbolj vredno in otroci to vedo ne da bi jih o tem bilo potrebno poučiti.

Ko dobim darilo v dar se ne čutim dolžno, da moram ob priložnosti vrniti gesto. A kadar me posebej osreči, kot me je Ela s svojo risbico, se rade volje potrudim in jo vrnem.

Počakala sem na pravi trenutek, kot je bilo to nedeljo. Namreč pripravila sem jagodno rulado posebej za Elo in njeno risbico. Spodaj si lahko preberete recept. Pravi, da tako rulado lahko še večkrat ponovim.

Namesto, da darilo kupite, si vzemite čas in podarite nekaj svojega. Prikličite otroka v sebi in ustvarjalnost bo privrela na dan. Lahko pa si pomagate z mojo in Elino idejo o darilu in si naredite umetniško sladek »dober dogodek«,  tako kot sva si ga midve. 

Maja

................................................

Obvezni pripomočki: pečica, posoda za stepanje, stepalnik, pladenj, peki papir.

Sestavine za rulado:
100 g bele moke
100 g kristalnega sladkorja
1 vrečka vaniljevega sladkorja
5 jajc

Nadev:
500 g skute
0,5 l sladke smetane
500 g jagod
sladkor
sok limone

1. KORAK:

Najprej ločimo beljake od rumenjakov. Beljake trdo stepemo skupaj s kristalnim sladkorjem in vaniljevim sladkorjem. Nato stepemo rumenjake. Stepene rumenjake in beljakov sneg zmešamo skupaj ter počasi dodajamo moko, da dobimo zmes, kot je na sliki.


2. KORAK

Zmes vlijemo na pladenj in damo v pečico na 200 °C, 20 minut. 


3. KORAK

Pripravimo nadev. Stepemo sladko smetano, dodamo skuto, sladkor po okusu ter limonin sok. Zmes razmažemo po biskvitnem testu. Dodamo narezane jagode, po želji lahko še sladkamo.
Oblikujemo rulado. 


4. KORAK

Rulada kot na sliki.



................................................

Srečno!

petek, 16. maj 2014

Kifeljčki, da jim ni para

Ta vikend je bil še en dan za “dober dogodek”. Moja sestra, ki je moja najbolj goreča oboževalka vsega, kar pripravim, me je prosila, da jo naučim priprave kvašenih kifeljčkov.  Dogovorili sva se, da se dobiva v soboto pri njej doma. Ona bo skuhala kosilo (zame in moja dva mucka), po kosilu pa se jih bova skupaj lotili. Namesto kuhanja kosila sem lahko cel dopoldan pohajkovala. Dobro se z dobrim povrne. No v tem primeru zagotovo. 

 S seboj sem vzela fotoaparat in vse skupaj dokumentirala.                   
         

Recept za kifeljčke sem dobila pred leti od sodelavke in še danes sem ji hvaležna, kajti od takrat sem jih pripravila že neštetokrat. Recept sem sicer malo prikrojila, vendar okus ostaja enak. Spodaj si ga lahko preberete. Lahko jih pripravite s sladkim ali slanim nadevom. So čudovit prigrizek na izletu, na zabavi, na poti… Največkrat vse pojemo takoj, če pa kakšen slučajno ostane, ga zamrznem. Vsi jih obožujejo. Ne bo vam žal, zato priporočam, da se jih tudi vi lotite.


Maja


..........................................................

Obvezni pripomočki: pečica, posoda za stepanje, stepalnik, valjar za testo, 2x pladenj, peki papir.

Sestavine za 48 kifeljčkov
1kg bele moke
1 velika žlica soli
1 kocka kvasa
1 velika žlica sladkorja
0,5l toplega mleka
2 jajci
200g masla (razstopljenega)
Sladkor v prahu za posip

Nadev
 nutella, marmelada, orehov, pehtran, skuta, sir, šunka ipd.

1. KORAK:


V moko vmešajte sol. Nato postopoma dodajte najprej mešanico mleka, sladkorja in kvasa, nato dva rahlo vmešana jajca, ter na koncu razpuščeno maslo. Vse skupaj mešajte z mešalniko dokler ne dobite oblike, kot je videti na sliki. Pustite 1 uro vzhajati.


2. KORAK :


Ko testo dovolj vzhaja, ga razdelite na 6 kosov. Prvi kos razvaljajte v krog in razdelite na osem trikotnikov. Na vsak trikotnik dajte nadev po želji in oblikujte v kifeljčke. Preden jih daste v pečico, jih rahlo namažite z mlekom. Pecite v pečici na sredini, 200 °C, cca 20-25 minut. Ko se zlato rjavo obarvajo, jih odstranite iz pečice.



3. KORAK:


Tako izgledajo pečeni. Potreben je še posip sladkorja v prahu in lahko gredo na mizo. Niso dolgo ostali na mizi, kajti majhne otroške roke so jih kar pograbile. 



..........................................................

Srečno!


P.S. In upam, da bodo tudi vam tako teknili!

sobota, 10. maj 2014

Makroni

Je preprosta slaščica, ki je narejena iz beljakov, sladkorja, mandeljnov in nadeva. Med slaščicami izstopa po mehkobi in prijetno sladkem okusu. Včasih je bila sinonim za bogate in slavne, danes pa je bolj dostopna.  Recept se je ohranil več stoletij, kar še bolj podkrepi njihovo posebnost. Mene so makroni čisto zasvojili, saj so lahki kot perje in imajo božanski okus.


Čudovite živahne barvne kombinacije z različnimi okusi so kar klicale da se jih lotim. Kljub opozorilom o zahtevnosti tehnike, sem se optimistično lotila priprave. Odločila sem se za enega izmed milijon receptov (francoski način) na internetu in uspela. Žal, brez uspeha naslednji trije poskusi. No, ne čisto brez uspeha saj je bil okus pravi, le oblika ni bila. Nisem razumela, kje sem ga polomila ter začela verjeti, kar piše na internetu: »Da moraš paziti na sobno temperaturo, vlažnost v prostoru, beljake uležati 24 ur na sobni temperaturi in podobno.« Ker se ne vdam kar tako, sem prosila za pomoč brata, ki je kuhar. Najprej mi je svetoval naj ne berem preveč. Opazoval je moj postopek in ugotovil, kje sem ga polomila. Opazil je, da sem peno iz beljakov stepla premalo, kajti sneg iz beljakov mora biti povsem trd (če obrnete posodo s peno, vam ne sme pasti ven oziroma se vam ne sme premakniti niti za milimeter), ter mi svetoval, da namesto navadne vrečke za dekoriranje raje uporabim pravo profesionalno vrečko.

Od takrat mi vedno uspejo, vendar se natančno držim recepta in vse sestavine vnaprej pripravim. Sploh ni tako težko kot se govori. Res je, da je lahko na preizkušnji vaša vztrajnost, vendar ne obupajte, okus je kljub neuspeli obliki še vedno enak. Vredno se je potruditi, kajti ko vam enkrat uspejo, jih obvladate za vedno. Spodaj si lahko ogledate recept. 

Pri tem izzivu pa sem se morala soočiti še z enim problemom. Barve. Ker ne uporabljam jedilnih barv moji makroni niso tako živahnih barv. Ugotovila sem, da se raje poigram z različnimi nadevi, ki še dodatno dopolnijo makronu okus, in pozabila na barve. Izmed vseh kombinacij, ki sem jih do sedaj pripravila je pri nas čokoladna zmagovalna.  


Makroni vam lahko posladkajo dan ali pa so lepo darilo svojim najbližnjim. Zagotavljam vam, da se jim bo prikradel nasmeh na obrazu in dolg »njamiiiiiiiiiiiiiiiii«.

  
Naredite sebi ali svojim najbližjim »dober dogodek« za edinstven dan in pripravite svoje makrone.


Maja
......................................................

Navodila:
Obvezni pripomočki: pečica, posoda za stepanje, stepalnik, mešalnik, sito, lopatica za mešanje, 2 x  vrečka za dekoriranje in nastavek, 2 x pladenj, peki papir.

Sestavine za 30 makron-ov  oziroma 60 polovičk:
108g beljaka
40g kristalnega sladkorja
(2 veliki žlici kakava ali mletih malin za barvo)
135g mletih mandeljnov (lahko tudi mlete pistacije, da dobite zeleno barvo)
225g sladkorja v prahu

  1. KORAK:
Najprej beljake trdo stepete skupaj s kristalnim sladkorjem. Če želite dobiti temno rjavo ali rdečo barvo na koncu stepanje dodajte 2 veliki žlici kakava ali mletih malin.

  1. KORAK:
Sladkor v prahu in mandeljne zmešate v mešalniku.

  1. KORAK:
Stepenemu beljaku počasi dodajajte mešanico, ki je nastala med mandeljni in sladkorjem v prahu, tako da jo najprej presejete čez sito. Dodajajte jo v treh delih, medtem počasi vmešajte sestavine, v smeri urnega kazalca tako, da nastane gosta tekoča masa.

  1. KORAK:
Maso vlijete v vrečko za dekoriranje in naredite male okrogle kepice (30 polovičk na en pladenj), ki se počasi razlezejo.

  1. KORAK
Pladenj potolčete štirikrat ob pult, da makroni spustijo zrak, nato jih pustite še 20 minut mirovati. En pladenj bo miroval 20 minut, drugi 35 minut.

  1. KORAK:
Vklopite pečico na 150 °- 140 °C, ventilator.

  1. KORAK:
Pečete 15 minut na sredini pečice.

  1. KORAK:
S  krpo navlažite mizo nato nanjo položite skupaj s  peki papirjem pečene makrone, da se ohladijo. Na dotik so zelo krhki. Ko se ohladijo jih odstranite iz peki papirja in namažite s kremo. 

  1. KORAK:
Namažete jih s kremo vsaj 12 ur pred uporabo, da se ravno prav navlažijo. Hranite jih v hladilniku s kremo ali brez. Brez  kreme vam ostanejo sveži do enega tedna, s kremo pa dva dni. Svežina je odvisna od kreme. Čokoladna krema ima manj vlage kot skutina zato se makron prej navlaži in postane preveč mehak.

Sestavine za nadev 30 makronov:
Sadna krema:
0,25l sladke smetane
25g puste skute
žlica sladkorja
Sveže maline ali svež malinin ekstrat (sadnje po lastni izbiri, lahko tudi domača marmelada)

Čokoladna krema:
0,25l sladke smetane
100g jedilne čokolade (bela ali temna)

Čokoladna krema;
sladko smetano stepete, vanjo vlijete stopljeno čokolado in zmešate. Pustite jo stati, da se strdi.

Sadna krema;
sladko smetano stepete, vanjo stresete pusto skuto, žlico sladkorja in sadje ter vse skupaj zmešate.

......................................................

Če boste sledili navodilom, boste zadovoljni z dosežkom. Srečno!









nedelja, 4. maj 2014

Male tortice so šle za med




Navdih tega tedna sta moja otroka z neverjetno domišljijo in ustvarjalnim razmišljanjem. Svoj novi projekt »Domači izdelki izpod domačih rok« sta zasnovala s tako zagnanostjo in entuziazmom, da sem se povsem prepustila vrtincu dogajanja. Opazovala sem ju le od daleč in priskočila na pomoč, ko sta me potrebovala. »Dober dogodek« je bil napovedan, ne da bi se ga zavedali.

Vse skupaj se je začelo z Vidovo željo, da postavi stojnico pred hišo in začne prodajati kot pravi prodajalec na stojnici. Njegova sestra Ela je bila takoj za akcijo. Izginila sta iz mojega obzorja in začela pripravljati osnutek projekta. Kmalu za tem sta z osnutkom mahala pred menoj. Otroško stojnico smo že imeli, le »oči« jo je moral prestaviti pred hišo, plakat z napisom za na stojnico je bil pobarvan in pripravljen. Odločiti sta se morala še kaj in kdaj bosta prodajala? Oba sta bila enotna, da so male tortice (recept je spodaj), ki so trenutno zelo popularne pri nas, idealne za prodajo. Seveda pa se je dogodek moral zgoditi čim prej. Naslednji vikend. Tako prepričljiva in organizirana sta bila, da jima nisem mogla ugovarjati, le opozorila sem ju, da je vse odvisno od vremena.



Napovedano je bilo lepo vreme, zato smo v petek začeli s pripravami. Pekli in krasili smo tortice, se dogovarjali o podrobnostih in si dajali napotke pred prihajajočim dnevom. Za njun podvig  so izvedeli še drugi otroci, ki so se jima z veseljem pridružili. Uživala sem, ko sem jih opazovala kako neobremenjeni in hkrati vznemirjeni so pred njihovim prvim prodajnim izzivom. Ko so prodali prvo tortico, so od navdušenja kar kipeli, kajti uresničila se jim je dolgo pričakovana želja. Hkrati pa niso bili razočarani, ko nekoga niso mogli prepričati, da jo kupi. Naša ulica nima veliko sprehajalcev, zato so se odločili, da kupce poiščejo kar sami. Pozvonili so pri najbližjih sosedih, jim predstavili ponudbo in jih povabili na stojnico. S tako vnemo so prodajali, da smo jih morali na trenutke malo umiriti. Njihov cilj je bil zastavljen že na začetku in jasen, prodajati dokler ne bo zmanjkalo tortic. Imeli so srečo, male tortice so bile prodajni hit in so šle za med.



Zame je bila to zelo poučna izkušnja. Otroci se izražajo brez zadržkov in so polni optimizma, samozavesti in odločnosti. Zastavijo si cilj in mu sledijo. Delujejo sproščeno in nedolžno. Ne moreš se jim upreti, kajti hitro te prepričajo, da enostavno kupiš. So pravi mali podjetniki in vsi bi se morali večkrat zgledovati po njih. Kje smo se izgubili mi in naši ideali v vseh teh letih? Še sreča, da imamo otroke, da nas nanje spomnijo.



Dobra ideja, organizacija in izvedba brez dobrega tima ne bi uspela. Bili smo dober tim in naredili čudovit in nepozaben dan. Okusne male tortice so nam ga posladkale in »dober dogodek« je uspel.

Maja
………………………………………..

Male tortice

Najprej damo v posodo za stepanje 2 jajci, 11 dag sladkorja, 11 dag razpuščenega  masla in vanilijev sladkor ter vse skupaj stepemo v peno. Zmesi dodamo 4 dl jogurta, ki ga zmešamo v zmes. Tej zmesi dodamo še 19 dag moke. Zmes napolnimo v 12 modelčkov za male tortice, ki jih pečemo v pečici na 180°C , 25 minut.
Če želite čokoladne tortice lahko zmesi dodate 2 veliki žlici kakava.

Sadna krema (za 12 tortic)
2,5 dl sladke smetane stepemo skupaj z 10 dag sladkorja. Na koncu primešamo še 2,5 dl puste skute in 10 dag svežih malin. Prihranite 12 kosov malin za dekoracijo.

Čokoladna krema (za 12 tortic)
2,5 dl sladke smetane stepemo. V stepeno smetano zmešamo 10 dag stopljene čokolade. Za dekoracijo lahko prihranimo malo nadrobljene čokolade.

………………………………………..